Fragment pochodzi z książki „Drzewo kampanii wyborczej, czyli jak wygrać wybory”.

Cel

Rozpoznawalność, utrwalenie imienia i nazwiska kandydata oraz skojarzenie, gdzie i z której partii kandyduje.

Dla kogo

Dla wszystkich kandydatów.

Do kogo

Do wszystkich wyborców.

Treść i forma

Plakat powinien zawierać niewiele elementów, wszystkie jednak są bardzo ważne:

  • imię i nazwisko kandydata, przy czym nazwisko może być zapisane znacznie większą czcionką niż imię, gdyż jest to kluczowa informacja na plakacie;
  • logotyp ugrupowania;
  • numer listy i miejsca kandydata na liście wyborczej;
  • zdjęcie kandydata (dobrze, jeśli fotografia sprawia wrażenie, że istnieje kontakt wzrokowy między kandydatem a odbiorcą);
  • ewentualnie hasło wyborcze;
  • ewentualnie adres strony WWW.

Sposób ekspozycji

Plakaty warto wywieszać w miejscach dostępnych dla możliwie najszerszego kręgu odbiorców, ale jednocześnie takich, które utrudniają ich zrywanie bądź niszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie plakatu na sklejkę i przymocowanie go na przykład do latarni za pomocą drutu lub opasek zaciskowych. Gmina z reguły nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat, a jedynie kaucję zwrotną, wypłacaną pod warunkiem uprzątnięcia plakatów w terminie przewidzianym przez ordynację wyborczą. Oczywiście zawsze doradzam sprawdzenie lokalnych regulacji, zdarza się bowiem, że na przykład prezydenci miast zakazują umieszczania plakatów w wybranych miejscach, tłumacząc to względami estetycznymi bądź porządkowymi. Czasami prawdziwym powodem takich zakazów jest chęć ograniczenia konkurencji.

Miejsca rozklejania plakatów warto zaznaczyć: w sposób tradycyjny na mapie lub bardziej nowoczesny – za pomocą smartfonów z włączoną funkcją geolokacji. Należy na bieżąco kontrolować stan rozwieszonych materiałów i zastępować zniszczone plakaty nowymi egzemplarzami.

Więcej o materiałach wyborczych znajdziesz w książce „Drzewo kampanii wyborczej, czyli jak wygrać wybory”, którą można kupić tutaj.

Przykłady plakatów wyborczych można zobaczyć tutaj.

 

3___BOOK_cover